LAULĪBAS DZĪVE – SPĒLE UZ VISU BANKU
5 svarīgi kopīgie lēmumi pirms kāzām
Vairums laulību tiek šķirtas dēļ iemesliem, ko pētnieki nosaukuši par “ne-smagajiem apstākļiem”. Starp tiem nebūt nav vardarbība, ļaunprātīga izmantošana, laulības pārkāpšana vai nodevīga pamešana. Bet iemeslu TOP augšgalā izvirzās – finanses, bērnu audzināšana, pāra seksuālās attiecības un daudzi emocionāla rakstura jautājumi. Visās šajās tēmās būtiski ir pieņemtie lēmumi un rastie risinājumi. Un svarīgākais – vai jūs abi būsiet gatavi strādāt kopā, lai pieņemtu lēmumus, nevadoties vien no emocijām.
Emocijas nāk, mainās un bieži ir neparedzamas. Turklāt, lai arī emocijām vienmēr ir pamats, tās nepareizi iztulkojot, var tikt pieņemti nepareizi lēmumi ar graujošām sekām.
Kā nepakļaut savu laulību riskam nonākt absurdos strīdos un emociju ugunīs? Labākā pieeja ir mācīties pieņemt lēmumus, daudz runāt jau pirms kāzām par laulības dzīvē svarīgām tēmām. To vieglāk ir izdarīt vadoties pēc laulību kursu tēmām, ja vien tādas jums ir pieejamas. Mācieties runāt jau pirms kāzām atklāti un padariet to par savu ieradumu. Radiet tādu vidi savās ikdienas attiecībās, lai jūsu dzīvesdraugs nejustos muļķīgi uzdodot nepopulāru jautājumu, lai viņš (viņa) nebaidītos nākt pie jums un runāt arī par nebijušām situācijām vai negaidītiem apstākļiem.
Patiesība ir tāda, ka jūs nevarat tagad paredzēt visas situācijas, kurām apprecoties iesiet cauri, bet jūs varat vienoties, ka lēmumus pieņemsiet kopīgi, ka ieklausīsieties otrā un būsiet gatavi arī kādreiz upurēt savu “es gribu”. Mācieties lēmumus pieņemt nevis emocionāli, bet balstoties uz to, kas ir pareizi un vislabākais jūsu attiecībām, kā arī ģimenei. Te būs daži lēmumi, ko mēs iesakām pārdomāt un kopīgi pieņemt pirms “Jā” vārda.
1. Mēs apprecēsimies un nedomāsim par šķiršanos
Saprotam, ka tas ir līdzīgi kā likt nedomāt par rozā ziloņiem, taču šī patiešām ir svarīga atklāsme, ka, neskatoties uz grūtībām un smagiem lēmumiem laulībā, mēs neķersimies pie draudiem, kas skan – es no tevis iešu prom! Pieņemiet lēmumu jau tagad, ka risināsiet visas problēmas, neapsverot iespēju izšķirties!
Ja cilvēks ieiet laulībā ar domu, ka no tās var arī iziet, tad tā nav laulība – tik asi kādā no savām lekcijām atzīst Džordans Pītersons (Kanādas klīniskais psihologs Dr Jordan B Peterson). Laulība ir viena no tām dzīves spēlēm, kurā ir jāiet uz pilnu banku ‘līdz nāve mūs šķirs’. Pretējā gadījumā solījums gan ir dots, bet jautājums – vai laulātais to ir devis līdz galam, nepaturot sev atkāpšanās ceļu. (Mēs šeit neaplūkojam ekstrēmus vardarbības vai citus galējus izņēmuma gadījumus).
2. Mēs neiesim gulēt dusmīgi, neatrisinājuši savas domstarpības
Tomēr, ja jūtat, ka nevarat atrisināt savu jautājumu vienā vakarā, tad pasakiet otram, kā jūtaties un vienojieties par laiku, kad jūs izrunāsiet to līdz galam. Dzīve reizēm ir strauja, un, ja abi vai viens no jums ir, piemēram, pārguris, tad konfliktu risināšana var ievest strupceļā un līdz lēmuma pieņemšanai var arī netikt. Laulībā ir brīži, kad viens drīkst justies, piemēram, aizvainots, jo otrs ir “pārkāpis kādas sarkanās līnijas”, bet svarīgi to ir pēc iespējas ātrāk pateikt.
Kristiešu pāriem mēs iesakām lūgt Dievu par situāciju, taču vienlaikus būt gataviem arī izrunāt to ar otru, lūgt piedošanu otram un piedot, ja jums tiek prasīta piedošana. Viena no kļūdām, kas nereti noved pie samilzušām savstarpējām attiecību problēmām, ir ļaut lietām krāties sevī, otram neko neatklājot. Esam satikuši pārus, kuri atzīst – es neko neteicu, bet klusībā lūdzu Dievu par šo situāciju. Tomēr otrs nenojauta par savu pāri nodarījumu vai nepiemēroto izturēšanos pret laulāto. Vairāk par sāpīgu jautājumu savlaicīgu izrunāšanu runājam video par pūķi, kuram nedrīkst ļaut augt.
3. Pat, ja mūsu viedokļi atšķirsies, mēs, cienot otru, būsim gatavi runāt un meklēt risinājumu
Jautājums, kurā viens radikāli skatās citā virzienā, nekā viņa laulātais, var kļūt par auglīgu vidi nesaskaņām. Laulībā, līdzīgi kā uzņēmumā, ir svarīgi saprast, kurš ir vadītājs jeb “ģimenes galva” un kurš nes atbildību. Jā, arī mums ir jautājumi, kuros domājam atšķirīgi, ilgi runājam un tad pieņemam lēmumu. Mūsu laulībā galavārds un atbildība pieder vīram, tādēļ sieva atļauj vīram uzņemties galveno atbildību. Jo tikai caur to vīrs var pieaugt kā vīrietis.
4. Mēs cienīsim un svinēsim savas atšķirības
Vadot laulību seminārus un tiekoties ar pāriem, tā ir viena no galvenajām lietām, ko allaž uzsveram – jūs esat atšķirīgi, un tas ir labi!
Jau pirms kāzām jums ir jāiemācās atpazīt otra stiprās un vājās puses, kā arī ikdienas jāmācās neizmantot otra vājās puses pret viņu. Jā, kādreiz atšķirīgie uzskati un reakcijas veidi var izraisīt domstarpības, bet iesakām vienmēr dienaskārtībā paturēt jautājumu “Kāpēc otrs rīkojas tā, kā viņš rīkojas?”
Atcerieties – viena zemākais punkts var būt otra augstākais punkts. Piemēram, viens nemāk rīkoties ar finansēm, tikmēr otrs to dara lieliski. Viens ir radošs un izdomas bagāts, tikmēr otrs ir faktus analizējošs. Labā laulībā ir nepieciešamas visas jūsu īpašības un spējas.
5. Mēs radīsim labvēlīgu vidi otra iecerēm, idejām un arī jautājumiem
Ir svarīgi just, ka otrs tevi uzklausa, ieklausās un ir gatavs iedziļināties tev būtiskos jautājumos. Tas palīdz attiecībās būt godīgiem.
Kā sievietei ir svarīgi, lai viņu uzklausa un neapspiež viņas emocijas, tā arī vīrietim ir būtiski piedzīvot, ka sieva ir viņā ieinteresēta un ciena viņa viedokli. Trenējiet jau pirms kāzām mākslu sarunāties, uzdot jautājumus un ieklausīties otra atbildēs.